Попередній огляд головних подій першої половини фестивалю «Наша спадщина» закінчувався перефразованими віршами Маяковського: «Якщо фестивальні зірки запалюються вже в сьомий раз, значить, це комусь потрібно!»

За сталою традицією офіційна презентація фестивалю «Наша спадщина», що проводиться Російсько-американським фондом за участі газети «Дейлі Ньюс», відбулася 17 червня, на півдорозі до фіналу, в музеї «Метрополітен», коли фестиваль був, що називається у розпалі. Церемонію, як завжди, відкрив мер Майкл Блумберг. Він привітав всіх учасників фестивалю, у тому числі іменитих гостей з Росії, України, Ізраїлю, і відзначив особисту заслугу Марини Ковальової, Ріни Кіршнер і співробітників Російсько-американського фонду, яким вже в сьомий раз вдається успішно провести акцію, що не лише важливу для російськомовної общини, але і стала зразком для наслідування з боку інших етнічних общин міста. М.Блумберг отримав в дарунок картину від гостя фестивалю з України художника Юрія Нагулко. Інший український художник, теж учасник фестивалю, Петро Лебединець презентував свою картину Марині Ковальовій.

У свою чергу вона представила зібравшимся спонсорів фестивалю: Євгенія Фрідмана, Деніела Джекобсона, Тетяну Варзар та інших, без благодійної допомоги которих фестиваль такого масштабу провести було б неможливо. На презентації серед багаточисельних гостей був і Генеральний консул Російської Федерації в Нью-Йорку Сергій Гармонін, який наступного дня, 18 червня, влаштував у своїй резиденції прийом на честь гостей фестивалю з Росії: відомого письменника, головного редактора «Літературної газети» Юрія Полякова; кінорежисера і письменника, автора нев’янучого вже протягом більше трьох десятків років дитячого гумористичного серіалу «Єралаш» Бориса Грачевського; широко відомого російського поета Андрія Дементьева і Президента Академії мистецтв РФ, скульптора Зураба Церетелі.
Всі четверо гостей відзначили, що для них велика честь представляти Росію на фестивалі «Наша спадщина».

А вже наступного дня Ю.Поляков, А.Дементьев і Б.Грачевський взяли участь в Рсійсько-американському книжковому ярмарку, проведеному вперше в історії Нью-Йорка. У вестибюлі першого поверху Центральної бруклінськой бібліотеки на площі Grand Army Plaza видавці, магазини і бібліотеки розставили столи зі своїми книгами.

Інша частина ярмарку проходила в двох конференц-залах бібліотеки. Спочатку Юрій Поляков розповів про відродження минулої слави його газети, свої нові вірші прочитав Андрій Дементьев, Борис Грачевський показав новий випуск «Єралашу», а потім видавець Ілля Льовков представив публіці місцевих авторів, котрих видав та їх книги. Декілька пізніше у великому глядацькому залі бібліотеки відбувся круглий стіл за участю московських і американських російськомовних письменників – Давида Гая і Юрія Бердана. Пізніше в цьому ж залі бібліотеки Олена Довлатова продемонструвала публіці рідкі видання Сергія Довлатова, власник ресторану-клубу Роман Каплан поділився своїми спогадами, і був показаний документальний фільм про чудового письменника.

На закінчення книжкового свята актриса нью-йоркського театру «Артистична вітальня» Олена Строганова зіграла моноспектакль «Ахматова і Модільяні. Історія кохання» (сценарій і постановка Фелікса Яблоновського).

22 червня фестиваль продовжився: представники образотворчого мистецтва Петро Лебединець і Юрій Нагулко, а також фонд «Меценат» (директор Олена Золотарьова) і художній критик Зоя Чегусова були присутні на відкритті виставки цих талановитих сучасних українських живописців. Виставка, розгорнута в елітному The International Art Club, має успіх, що для гостей міста – художньої «мекки» світу – має важливе значення.

Останніми роками фестиваль «Наша спадщина» розширив свої програми, залучаючи політиків і політику, а також здійснюючи акції, пов’язані із здоров’ям і спортом. У народному гулянні в Asser Levy Park 14 липня взяли участь багаточисельні медичні організації: госпіталі, вузи, що готують лікарів і середній медичний персонал; служби піклування вдома за хворими і старими людьми; представники російської служби «Швидкої допомоги» компанії American Medical Response. Організація «Проект Чорнобиль» приїхала в Asser Levy Park з пересувною лабораторією, що діагностувала що всіх бажаючих на предмет захворювань, які могли виникнути під впливом радіоактивного опромінення.

Церемонія закриття (але ще не закінчення!) фестивалю відбудеться 24 червня в Alexander Hamilton US Custom House («Індіанський музей»). До цього дня приурочено також вшановування двох видних діячів іммігрантської общини: бізнесмена Євгенія Шнура і адвоката Стівена Мельника. А завершать фестиваль ще два народні гуляння: бухарських євреїв в Квінсі 28 червня і російськомовних жителів Лонг-айленда в Ейзенхауер-парку 29 червня.

Віталій Орлов
Газета «У Новому Світлі», 26 червня – 2 липня 2009